Legendárny investor George Soros, vlastným menom György Schwartz, sa narodil v Budapešti roku 1930. V päťdesiatych rokoch žil v Anglicku, kde tiež vyštudoval prestížnu londýnsku ekonomickú univerzitu. V roku 1956 presídlil do USA kde neskôr spolu s ďalším legendárnym investorom Jimom Rogersom založil investičnú spoločnosť Soros Fund Management. Najznámejším fondom, ktorý táto spoločnosť spravuje je Quantum Fund.
Situácia v roku 1992
V súčasnosti je prevažná väčšina mien "plávajúcich". To znamená, že silu meny určuje trh (ignorujte intervencie centrálnych bánk a kroky niektorých vlád s cieľom ovplyvniť kurz). Ďalej to tiež znamená to, že vývoj v danej krajine je reflektované vývojom jej kurzu. Ak ekonomika stagnuje alebo má iné problémy, menový kurz padá (väčšinou), čo zlacňuje export a môže pomôcť znovunaštartovanie ekonomiky. Predtým však bola situácia iná. Meny boli zafixované vnútri "pásiem" a ak by sa mena dostala mimo vopred stanovené pásmo, centrálna banka "postihnutej" krajiny musela intervenciou dostať kurz späť do stanoveného pásma. Európske štáty definovali tieto pásma v rámci európskeho mechanizmu výmenných kurzov (ERM).
Európsky mechanizmus výmenných kurzov, ktorý zafixoval menové kurzy jednotlivých krajín bol vytvorený už v roku 1979. Veľká Británia najskôr členstva odmietla, ale v októbri 1990 na popud premiéra Johna Majora zmluvu o prístupe podpísala. Členstvo v ERM zaväzovalo centrálnu banku "Bank of England" (BoE), aby intervenovala na trhu nakupovaním / predávaním GBP v prípade, že by sa menový kurz medzi GBP a menami ostatných členov zmenil o + / - 6% od dohodnutého kurzu. Proti nemeckej marke "DEM" bol kurz nastavený na 2.95. Ak by teda GBP oslabila pod 2.773 oproti DEM, BoE by bola nútená nakupovať GBP a ak by GBP posilnila nad 3.127 BoE by musela predávať GBP kým by sa cena nevrátila do akceptovateľného pásma.
Inflácia vo Veľkej Británii bola v roku 1992 trojnásobná v porovnaní s Nemeckom, úrokové sadzby ale boli nižšie než v Nemecku. Ak by menový kurz bol plávajúci, libra by oslabila a vyrovnala tak existujúcu nerovnováhu. Fixný menový kurz však nemohol túto situáciu prirodzene vyriešiť oslabením GBP. Investori na čele s Georgeom Sorosom teda začali predávať GBP, pretože predpovedali, že táto situácia nie je dlhodobo udržateľná a skôr alebo neskôr BoE nebude schopná udržať tlak trhu. Tento predpoklad sa vyplnil v stredu 16. septembra 1992.
Čierna streda
Kvôli neutíchajúcim predajom GBP čoraz častejšie atakoval hranicu, keď britská vláda musela intervenovať a umelo tak udržiavať GBP silnejšie. Ministerský predseda musel autorizovať intervencie v rádoch miliárd libier. V stredu 16. septembra 1992 dospela situácia tak ďaleko, že BoE bola nútená zvýšiť úrokové sadzby z 10% na 12% v snahe zastaviť predaja GBP. Keď sa po niekoľkých málo hodinách ukázalo, že tento krok nemal efekt, BoE prisľúbila, že zdvihne sadzby dokonca až na 15%. Aj tento prísľub sa však minul účinkom. Ten istý večer vláda oznámila, že sa Veľká Británia vzdáva členstva v ERM a nebude už teda nútená umelo udržiavať GBP silnú. V ten moment už neexistoval nikto, kto by pád GBP dokázal zastaviť. Pre tento deň sa vžil názov "čierna streda".
Nasledujúci graf zobrazuje vývoj kurzu libry (GBP) proti nemeckej marke (DEM)
Je pravdepodobné, že George Soros mal pozície na niekoľkých menách. Základná pozícia však bola GBP / DEM (bol to práve rozdiel v inflácii a úrovňou sadzieb medzi Britániou a Nemeckom, ktorý priviedol Sorosa na túto špekuláciu). Na priloženom grafe vidíme vývoj tohto páru. Ešte na konci augusta sa libra obchodovala okolo 2.800. Na začiatku novembra už to bolo 2.400. V priebehu necelých dvoch mesiacov teda libra oslabila o necelých 15%. Pár GBPUSD sa na konci roka 1992 prepadol z 1.94 na 1.51 (-22%) a pár GBPJPY spadol z 245 na 188 (-23%).
Vývoj kurzu libry voči USD
V roku 2005 britská štátna správa v rámci zákona o slobodnom prístupe k informáciám publikovala správu, že celkové straty ako dôsledok intervencií dosiahli 3.3 miliardy libier.
Profit na short pozíciách
Presná suma, ktorú George Soros na tejto špekulácii zarobil nie je známa. Niektoré zdroje uvádzajú, že zarobil miliardu GBP, iné zase tvrdia, že zarobil miliardu USD. Známy denník "The Times" údajne v októbri 1992 vytlačil rozhovor s Georgeom Sorosom, v ktorom investor tvrdí, že celková krátka pozícia na GBP bola ekvivalentom približne 10 miliárd USD.
Záver
Sorosova pozície na GBP v roku 1992 je považovaná za jednu z najväčších, najúspešnejších a najpresnejších špekulácií v histórii Forexe. Podobných, aj keď menších a menej profitabilných, špekulácií má vo svojom životopise Soros hneď niekoľko (napríklad stávka na pád talianskej líry tiež v roku 1992 alebo opätovné špekulácie na pád GBP v priebehu roka 2008).
Kvôli svojim obrovským špekuláciám je často George Soros považovaný za manipulátora trhu, ktorý je obviňovaný z ekonomického kolapsu a "vydierania" ním vyhliadnutých krajinách. S jeho schopnosťou "vyžmýkať" z trhu posledný možný dolár však kontrastuje jeho bohatá charitatívna činnosť, podpora vzdelávacích programov a organizácií podporujúcich demokraciu a slobodné myslenie po celom svete. Jeho celkové imanie sa odhaduje na viac ako 14 miliárd USD.
Ak vás myšlienky a obchody Georgea Sorosa zaujali, určite neprehliadnite knihu Krotitelia trhov, ktorá vyšla v českom preklade. Ide o vynikajúcu knihu, ktorá ponúka pohľad na dianie na finančných trhoch pohľadom svetových osobností investovania a opisuje úspechy ai neúspechy Sorosa.