streda 26. septembra 2012

Ako sa zbaviť stresu pri tradingu

Boli ste niekedy tak veľmi sústredení na trading, že to negatívne ovplyvnilo vašu výkonnosť? Potom ste zažili klasický prípad stresu alebo tiež výkonnostného stresu.

Nervozita z výkonu zvyčajne nastane, keď sa preverujú každučký detail svojich obchodných rozhodnutí tak moc, že ​​všetko, čo urobíte, hneď podrobíte kritike. Toto správanie (ktoré zažívajú aj atléti, umelci a študenti) má zhubný účinok na celkovú výkonnosť, pretože tlak na dosiahnutie určitého cieľa môže človeku zatemniť schopnosť úsudku.

Ako traderi sme neustále vystavení tlaku, aby sme dosahovali ziskov, takže niekedy stratíme zo zreteľa význam dodržiavania obchodného plánu alebo uplatňovanie patričného riadenia rizika.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť prekonať stres a nervozitu pri tradingu.

Zabudnite na "dokonalý obchod"

Mnoho trading psychológov si všimlo, že najbežnejším zdrojom stresu je perfekcionizmus. Traderi posadnutí tým, že musí chytiť ten najlepší vstup aj výstup, musia maximalizovať zisky riadením veľkosti pozícií a nikdy nemať stratový obchod, končí frustrovaní zo seba samých, keď tieto ciele nedokážu splniť.

Namiesto hľadania "dokonalého obchodu" a vyhýbanie sa akejkoľvek strate si pripomínajte, že nie je nič zlé na tom, keď si vyberiete zisk, a že trh rovnako nepôjde vždy vaším smerom. Kontrolovaná strata alebo to, že ste zarobili o pár pipov menej, ako ste mohli, predsa neznamená koniec vašej obchodnej kariéry.

Zamerajte sa na proces, nie na zisky

Zabudnúť na "dokonalý obchod" môže byť pre niekoho ťažké, pretože si to mylne interpretuje ako nedostatok ambícií. Ak je to práve váš prípad, potom by pre vás mohlo byť lepšie stanoviť si ciele založené na dodržiavaní procesu, nie na dosiahnutie zisku.

Napríklad si môžete naplánovať, že budete dodržiavať svoj obchodný plán, obmedzovať straty alebo presadzovať svoju obchodnú výhodu. Na konci každého obchodného dňa si potom môžete položiť nasledovné otázky: Vchádzal / a som do obchodov tak, ako mi hovoril môj obchodný plán (systém)? Vykonával / a som potrebné modifikácie obchodov? Udržiaval / a som si patričnú kontrolu nad rizikom? Ak si odpoviete trikrát áno, zaslúžite si oba palce hore! Ak chcete byť dokonalí, zamerajte sa na dobré obchodné a riadiace postupy a procesy.

Riziko zvyšujte postupne

Ďalšou príčinou nervozity pri tradingu je neúmerné zvýšenie rizika na obchod namiesto jeho plynulého navyšovanie. To sa zvyčajne stane, keď traderi získajú dôveru vo svoje obchodovanie a rozhodnú sa riskovať pri ďalších obchodoch oveľa viac. Bez zodpovedajúcej zmeny v psychike to však môže umocniť psychický tlak, aj keď inak obchodujete stále rovnakým spôsobom.

Aby sme si to ilustrovali, predstavte si sami seba ako profesionálneho futbalového hráča, chystajúceho sa na penaltu počas posledných pár minút nerozhodného zápasu. Chystáte sa na niečo, čo ste robili už najmenej stokrát, ale tlak na to, aby ste dali gól, je teraz stokrát väčšia ako zvyčajne. V takých chvíľach aj ostrieľaní hráči sotva dýchajú. Nie je nič prekvapivého na tom, že sa traderi môžu dopúšťať viac chýb, keď si uvedomujú, ako veľmi riskujú.

Aby ste sa tomu vyhli, môžete zvyšovať riziko postupne a nie hneď na dvoj-či trojnásobok. Tiež vám môže pomôcť, keď si budete pripomínať, že jediné, čo sa zmenilo, je veľkosť rizika, ale inak obchodujete svoje obvyklé formácie a riadite sa stále rovnakým obchodným plánom.

Dočasne znížte veľkosť obchodovaného kapitálu

Ďalším trikom môže byť zníženie veľkosti obchodných pozícií a kapitálu. Osobne totiž odporúčam obchodovať s takou sumou, aby prípadné straty (Stop-loss) pre vás boli psychicky a finančne ľahko únosné. Tým sa váš trading stane bez-emočné (bez-stresovú) záležitosťou. (Poznámka: Pre každého to môže byť iná suma. Každý máme iné finančné prostriedky a nároky. Niekto môže obchodovať s micro alebo mini loty a iný zase štandardné loty).

Napríklad ak teraz už máte reálny účet a obchodujete na Forexe s kapitálom 10 000 USD, ale keď otvoríte obchod (obchodné pozícii), tak ste nervózny a sledujete na grafe doslova každý PIP a bojíte sa každej straty (aj keď by to malo byť len 2 % z kapitálu), tak znížte svoj kapitál napríklad na 5000 USD a zároveň obchodujte polovicu svojej obvyklej pozície (lotu). Váš trading by potom mal byť menej emotívne (budete mať v trhu menej svojich peňazí). Akonáhle opäť získate dôveru vo svoj systém a budete znova zbierať zisky (bez stresu), tak môžete kapitál postupne navyšovať do pôvodnej výšky.

Odíďte včas od monitora

Nervozita a výkonnostné stres sa tiež prejavujú nadmerným obchodovaním.

Nemalo by to byť nič prekvapivého. Vnútorný tlak na to, aby sme zarábali peniaze, niekedy zaslepí naše racionálne myslenie. Namiesto dodržiavania obchodného plánu dovolíme emóciám, aby nad nami zvíťazili. Keď podľahneme nutkanie získať späť to, čo sme stratili, môžeme sa dostať do situácie, kedy berieme jeden obchod za druhým. A ako sa nazdáme, prídeme o veľa peňazí!

Najviditeľnejších riešením tohto problému je odísť včas od monitora, akonáhle utrpíte maximálnu prípustnú (stanovenú) stratu.

Niekedy môže pomôcť napríklad týždenné pauza od tradingu a odísť si niekam vyčistiť hlavu. Pamätajte, že nič vám neutečie, finančné trhy tu budú neustále.

Stretol som sa aj s množstvom obchodníkov, ktorým veľmi pomohlo prejsť na vyšší časový rámec (time frame). Nechať minútové grafy a zamerať sa na H1, H4 a pod Budete menej obchodovať, ale dostanete kvalitnejší signály a budete mať viac času na všetko.

Rozširujte si obzory

Je známa vec, že ​​najväčší strach máme, keď zaobchádzame s niečím neznámym.

Ďalšou cestou k odstráneniu stresu a nervozity teda môže byť priebežné vzdelávanie (nové obchodné systémy alebo myšlienky na vylepšenie svojich existujúcich). Aj tu je ale potrebné zachovať zdravú mieru a starostlivo si vyberať informácie, ktoré prijmete za svoje. Len kvalitné informácie, ktoré prejdú sitom vášho zdravého sedliackeho rozumu, môžu byť prínosom.

Zoznámte sa s ponukou kníh na trhu a ich štúdiom si rozširujte priebežne obzory. Štúdium môžete doplniť vyhľadaním ďalších informácií na internete, prípadne návštevou internetových webinárov. Čítanie kníh môžete doplniť absolvovaním kvalitného semináre so skúseným lektorom. Skúsenosti získané od človeka, ktorý sa tradingom úspešne živia a je ochotný svoje vedomosti odovzdať, vám pomôže nielen odborne, ale aj vám dodá novú motiváciu do obchodovania a ďalšieho vzdelávania.

Trading je náročný aj tým, že sme na všetky rozhodnutia sami a musíme sa naučiť prijať za každý obchod vlastnú zodpovednosť. Mať teda niekoho, s kým môžeme svoje obchody konzultovať, je veľmi prínosné. Len je potrebné opäť si veľmi dobre vyberať a vyvarovať sa slepých uličiek, ktorých je v tradingu viac než dosť. Aj tu teda pamätajte na známe príslovie "dvakrát meraj, raz rež".

Žite plnohodnotný život

Keď sa váš svet točí len okolo obchodovanie a trh zrovna nejde vaším smerom, môžete mať pocit, že sa vám všetko rúca. Ak máte trading ako jediný zdroj obživy a nič ďalšieho pre vás neexistuje, potom ste stresom obzvlášť zraniteľní.

A tak podľa ďalšieho príslovia "nedávajte všetky vajcia do jedného košíka". Ak to nedodržíte, môžete si vytvoriť zbytočný stres. Nájdite si nejakého upokojujúceho koníčka alebo sa naopak pustite do nejakého adrenalínového športu. Robte niečo, čo vás pobaví a rozptýli v čase, keď idú trhy proti vám.

Záverom

Hlavne sa netrestajte za to, keď ste sa niekedy správali ako "nervák" a nechali sa prevalcovať stresom. Keď cítite, že to zase prichádza, odíďte od monitora, odpočiňte si a pripomeňte si, že dokonalá výkonnosť a dokonalé obchody neexistujú.

Vráťte sa k svojim realistickým očakávaním, ktoré ste si vopred stanovili, a budete prekvapení, ako dodržiavanie cieľov významne zmení váš trading!

Ponúkam Vám možnosť automaticky kopírovať moje obchody